McDonald’s jest ważnym, długoletnim partnerem polskiego sektora rolno-spożywczego, w tym producentów i przetwórców ziemniaków. Rocznie na potrzeby restauracji McDonald’s w Polsce wytwarzanych jest aż 26 tys. ton frytek – wyłącznie z ziemniaków z polskich pól.

Niezależnie od tego, w której restauracji goście je zamówią – frytki z McDonald’s zawsze pochodzą z Lęborka i produkowane są dokładnie w ten sam sposób. Tylko w 2020 roku marka w Polsce sprzedała aż 144 mln porcji tego przysmaku.

Na polach w zachodniej Polsce uprawiane są specjalne odmiany ziemniaków – Innowator i Ludmilla charakteryzujące się owalnymi, podłużnymi bulwami i odpowiednią zawartością skrobi. Od rolników surowiec trafia do fabryki Farm Frites Poland w Lęborku, gdzie jest przetwarzany na popularne słupki. W zakładzie produkcyjnym ziemniaki są myte, a następnie za pomocą pary wodnej usuwana jest z nich delikatna skórka. Kolejnym krokiem jest nadanie im odpowiedniego kształtu. Specjalne noże wodne tną bulwy na słupki, aby chwilę później nowoczesne maszyny mogły wyselekcjonować tylko najlepsze frytki – te najdłuższe, mięsiste i pozbawione jakichkolwiek przebarwień. Kiedy są już wysuszone, zostają wstępnie usmażone w gorącym oleju roślinnym, a następnie mrożone, dzięki czemu są tak niesamowicie chrupiące. Ostatecznie frytki trafiają do restauracji, gdzie są już tylko smażone w oleju roślinnym (mieszance oleju słonecznikowego i rzepakowego) i podawane gościom.

Do zobaczenia w Lęborku – polskiej stolicy frytek.