W ramach Międzynarodowych Targów Potato Poland 2021 oraz obchodów XXVIII Krajowych Dni Ziemniaka Fundacja WWF Polska rozda nagrody w etapie krajowym konkursu Rolnik Roku regionu Morza Bałtyckiego. Nagroda jest przyznawana za stosowanie praktyk przyjaznych środowisku morskiemu, a w szczególności praktyk ograniczających odpływ substancji biogennych (związków azotu i fosforu) do wód, tym samym praktyk zmniejszających eutrofizację Bałtyku.

Zwycięzcy I etapu, ogólnokrajowego, otrzymają nagrody w wysokości: 1000 euro (I miejsce), 500 euro (II miejsce), 300 euro (III miejsce). Zwycięzca II etapu, całego regionu bałtyckiego, otrzyma nagrodę w wysokości 10 000 euro.

Nagroda została ufundowana w 2009 r. przez WWF w ramach Programu na rzecz ochrony Ekoregionu Morza Bałtyckiego. Do tej pory już ok. 70 rolników i rolniczek, których gospodarstwa znajdują się w zlewisku Bałtyku zostało wyróżnionych za stosowanie w rolnictwie innowacyjnych praktyk przyjaznych środowisku morskiemu.

Wręczeniu nagród, które odbędzie się podczas Gali w sobotni wieczór (21.08.2021), będzie towarzyszyć dyskusja z laureatami o praktykach przyjaznych środowisku morskiemu.